Usuwaj codzienne zabrudzenia prostymi metodami czyszczenia tarasów – pokażemy Ci, jak skutecznie czyścić zewnętrzne powierzchnie domowe, takie jak płytki tarasowe.
CZYSZCZENIE ROZKŁADARKI: MYJKA WYSOKOCIŚNIENIOWA
Myjki ciśnieniowe to skuteczny sposób na usuwanie brudu i chwastów z podjazdów. Wysokie ciśnienie wody rozpuszcza nawet najbardziej uporczywy brud i czyści szybko i dokładnie, kamień po kamieniu. Myjka wysokociśnieniowa jest szczególnie skuteczna na dużych powierzchniach: prace związane z czyszczeniem tarasów są wykonywane szybko i bez wysiłku.
Kilka ogólnych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy z myjką ciśnieniową do czyszczenia nawierzchni zewnętrznych:
- Nie wszystkie kostki brukowe można czyścić myjką ciśnieniową. Do czyszczenia tarasu betonowego i twardego kamienia, zwłaszcza jeśli te ostatnie mają płyty, można użyć wody pod niskim ciśnieniem, np. myjką do powierzchni. Najpierw wykonaj czyszczenie próbne w niewidocznym miejscu, aby zobaczyć, jak reagują kamienie i czy nadają się do czyszczenia myjką ciśnieniową.
- Środek do czyszczenia powierzchni działa wyjątkowo delikatnie i nie rozpryskuje się, co oznacza, że podczas pracy otoczenie pozostaje czyste. Używając dyszy płaskostrumieniowej, należy upewnić się, że odległość między dyszą a układarką jest wystarczająca.
- Nie pracuj w deszczowych lub wilgotnych warunkach.
Krok 1: usuń gruboziarnisty brud
Oczyść czyszczoną powierzchnię. Zmieść brud i liście przed czyszczeniem myjką ciśnieniową. Jeśli używasz dmuchawy do liści lub odkurzacza, możesz wykonać tę pracę w mgnieniu oka.
Krok 2: oczyść stawy
Usuń mech i chwasty z fug, ponieważ korzenie w końcu uszkodzą kostki brukowej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stosowanie pestycydów na nawierzchniach jest prawnie zabronione, ponieważ szkodliwe dla środowiska chemikalia mogą dostać się do gleby i wód gruntowych i zanieczyścić je. Dotyczy to zwłaszcza czyszczenia kamiennego tarasu.
W przypadku spoin wypełnionych żwirem lub piaskiem najlepiej jest pracować za pomocą skrobaka do spoin lub szczotki drucianej. Myjka ciśnieniowa może być również używana do otwartych połączeń. Po oczyszczeniu wystarczy ponownie wypełnić spoiny. Zamknięte fugi można łatwo wyczyścić myjką wysokociśnieniową.
Usuń chwasty myjką ciśnieniową
Usuwanie mchu i chwastów ze spoin nawierzchni zewnętrznej może być żmudne i czasochłonne. Użycie myjki wysokociśnieniowej ułatwia zadanie: materię organiczną można czyścić oszczędzając wodę i bez dodawania środków czyszczących. To jest dobre dla Ciebie i środowiska.
Użycie myjki ciśnieniowej do zwalczania chwastów daje trwałe rezultaty. Strumień wody wnika między poszczególne kamienie płyty tarasowej i unosi nie tylko rośliny, ale także ich nasiona, spowalniając w ten sposób wzrost chwastów.
Krok 3: oczyść kostkę
Teraz, po usunięciu grubego brudu i chwastów, nadszedł czas, aby wyczyścić układarki.
W przypadku szczególnie silnych zabrudzeń nanieść środek czyszczący bezpośrednio za pomocą myjki wysokociśnieniowej i pozostawić do działania. Środek do czyszczenia kamienia i elewacji STIHL CS 100 skutecznie usuwa uporczywe zielone osady, zanieczyszczenia, sadzę i kurz. Rozwiązanie jest biodegradowalne i kompatybilne z każdą myjką ciśnieniową STIHL.
Krok 4: wypełnianie stawów
Jeśli podczas czyszczenia wyciśnięto zbyt dużo materiału ze szczelin, należy je uzupełnić. Jest to ważne, aby kostka brukowa nie przesuwała się później i nie tworzyła ubytków.
Czyszczenie ścieżek utwardzonych: wymagania prawne
Woda używana do czyszczenia kostki brukowej może być zanieczyszczona chemikaliami, kwasami i innymi zanieczyszczeniami. Nie powinny być odprowadzane do kanalizacji lub wód gruntowych. Aby temu zapobiec, odprowadzanie ścieków regulują przepisy prawa. Różnią się one w zależności od miejsca, a jeśli zostaną złamane, mogą zostać nałożone grzywny. Przed czyszczeniem kostki brukowej należy sprawdzić obowiązujące przepisy w lokalnym urzędzie.
BRUK CZYSZCZĄCY: PRODUKTY DOMOWE
Jeśli nie masz pod ręką środka do czyszczenia kamienia, możesz zamiast tego użyć prostych domowych środków. Do czyszczenia małych powierzchni wystarczą gorąca woda, miękka szczotka i neutralne mydło. Kryształy sody są również sprawdzonym środkiem zapobiegającym zabrudzeniom. Nigdy nie należy dodawać domowych detergentów do myjki ciśnieniowej. Agregat wysokociśnieniowy należy napełniać wyłącznie odpowiednim środkiem do czyszczenia podłóg zewnętrznych.
Czyszczenie nawierzchni zewnętrznej kryształkami sody
Mieszanka kryształków sody i wody jest skutecznym, ale silnie alkalicznym środkiem czyszczącym. Może być stosowany do szczególnie zabrudzonych płyt betonowych. Zawsze noś okulary ochronne podczas pracy z tą mieszaniną, ponieważ kryształki sody mogą podrażniać oczy. Powinieneś także nosić rękawice robocze.
- Ilość potrzebnej mieszanki zależy od czyszczonej powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, na 1 litr wody należy użyć 10 gramów kryształków sody. Rozprowadź mieszankę na kostki brukowej za pomocą miotły i pozostaw na około 5 do 6 godzin. Spłucz roztwór czystą wodą z myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego, przestrzegając lokalnych przepisów dotyczących ścieków.
Niezalecane: czyszczenie płytek tarasowych octem
Ocet jest często popularnym domowym środkiem czyszczącym do czyszczenia różnych powierzchni. Nie nadaje się jednak do czyszczenia płyt tarasowych z następujących powodów:
- Kwas octowy atakuje połączenia między kostkami i może w ten sposób zdestabilizować podporę pod kostką.
- Ocet pozostawia lekkie plamy i nie powinien mieć kontaktu z kamieniem. Nie używaj octu do czyszczenia ścieżek betonowych lub z kamienia naturalnego ani płyt tarasowych.
- Kwas octowy podrażnia drogi oddechowe i błony śluzowe, więc w przypadku niewłaściwego użycia lub rozpryskiwania istnieje ryzyko oparzeń chemicznych.
CZYSZCZENIE BRUKÓW: SZCZEGÓŁY BETONU I KAMIENIA NATURALNEGO
Sposób czyszczenia kostki brukowej zależy od ich stanu. Przed czyszczeniem sprawdź, jakie materiały są używane w Twoim ogrodzie.
Zwykle rozróżnia się beton i kamień naturalny.
Czyszczenie płyt betonowych
Płyty betonowe są najczęściej używanymi kostkami brukowymi i występują w różnych kształtach. Kamienie zbudowane z płyt tarasowych można czyścić środkiem do czyszczenia powierzchni. Aby sprawdzić kompatybilność powierzchni kamiennej, zacznij od niskiego ciśnienia wody i zwiększaj w razie potrzeby.
Kamienie betonowe są odporne na detergenty neutralne i alkaliczne. Są one jednak wykonane z wapienia wrażliwego na działanie kwasów i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną wyczyszczone kwaśnymi środkami.
ELIMINACJA ZŁOŻÓW WAPNIA
Białe plamy na betonowych ścieżkach lub płytach tarasowych są całkowicie naturalne, ale niektórzy uważają je za irytujące. Są one typowe dla właśnie ułożonych kamieni i są niczym innym jak nadmiarem kamienia wapiennego, który uwalnia się z betonu pod wpływem deszczu i wilgoci. Plamy te można bardzo łatwo i w sposób przyjazny dla środowiska usunąć – za pomocą miotły, wody i w razie potrzeby neutralnego środka czyszczącego.
CZYSZCZENIE NATURALNEJ BRUSZY I KAMIENIA
Kostki z kamienia naturalnego z granitu, marmuru, piaskowca lub bazaltu są eleganckie i wyjątkowo wysokiej jakości. Aby zachować piękny wygląd kamienia naturalnego, należy stosować wyłącznie środki czyszczące o neutralnym pH. Kwas i środki powierzchniowo czynne mogą uszkodzić naturalny materiał. Dlatego czyszczenie nawierzchni naturalnej musi odbywać się z poszanowaniem materiału.
Twarde kostki brukowe, takie jak granit, bazalt i kwarcyt, najlepiej czyścić myjką ciśnieniową. Materiały te są wytrzymałe i wytrzymują wysokie ciśnienie wody. Ścieżki z cegły klinkierowej można również czyścić myjką ciśnieniową.
W przypadku miękkich materiałów postępuj ostrożnie: jesteś bezpieczny, jeśli używasz letniej wody, miękkiej szczoteczki i neutralnego środka czyszczącego.
PODSUMOWANIE: ROZKŁADARKI CZYSZCZĄCE
- Myjki ciśnieniowe to najskuteczniejszy sposób usuwania brudu i chwastów z podjazdów i tarasów.
- Zacznij od niskiego ciśnienia wody i sprawdź, czy kamienie nadają się do myjek ciśnieniowych, najpierw czyszcząc w niewidocznym miejscu.
- Kostkę brukową i twarde kamienie, takie jak granit, bazalt i kwarcyt, można czyścić środkiem do czyszczenia powierzchni. Miękkie, porowate kamienie naturalne należy delikatnie czyścić letnią wodą, miękką szczoteczką i środkiem czyszczącym o neutralnym pH.
- Kostki do betonu i kamienia naturalnego są wrażliwe na kwasy i nie należy ich czyścić octem.
- Aby chronić środowisko, należy używać wyłącznie biodegradowalnych środków czyszczących, takich jak STIHL CS 100 do kamienia i środka do czyszczenia elewacji.
- Białe plamy na kostce brukowej to naturalne osady wapienne, które występują szczególnie często w nowych kamieniach. Po roku lub dwóch znikną same. Możesz przyspieszyć ten proces, regularnie myjąc kamienie wodą, miotłą i w razie potrzeby neutralnym środkiem czyszczącym.
- Zamknięte fugi można łatwo wyczyścić myjką wysokociśnieniową. Do fug wypełnionych żwirem lub piaskiem nadaje się skrobak lub szczotka druciana, można też użyć myjki ciśnieniowej. Po oczyszczeniu wystarczy ponownie wypełnić spoiny.
- Używając środków czyszczących lub produktów do konserwacji, należy przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących ścieków.
- Jeśli nie masz środka do czyszczenia kamienia, użyj neutralnego mydła lub, w przypadku kamieni betonowych, mieszanki kryształków sody i wody. Pamiętaj, aby nosić okulary ochronne, ponieważ rozpryski sody mogą podrażnić oczy.