Jak wybrać myjkę ciśnieniową na ciepłą wodę?
Termiczna myjka ciśnieniowa jest niezbędnym narzędziem do wykonywania rutynowych rutynowych prac konserwacyjnych i czyszczących. Często to obdarzone dużą mocą urządzenie jest w stanie z łatwością usunąć wszelkie zabrudzenia, nawet te najbardziej oporne. Ale jakie są tego cechy szczególne? Oto obszerny przewodnik, który pomoże Ci opanować myjki ciśnieniowe na ciepłą wodę.
Różne typy myjek ciśnieniowych z gorącą wodą
Oferowane na rynku myjki termiczne występują w kilku wersjach, w zależności od marki i modelu, Pomimo tego, że wszystkie stosują tę samą zasadę sprężania i napędzania wody, dzielimy je na dwie odrębne kategorie. Niektóre myjki pracują z gorącą wodą, podczas gdy inne używają zimnej wody, W praktyce te dwa typy urządzeń różnią się znacznie pod względem zastosowania i wydajności.
Myjka ciśnieniowa z zimną wodą
Termiczne myjki ciśnieniowe na zimną wodę są bardzo skuteczne w usuwaniu zabrudzeń zewnętrznych, Jednak niektóre zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia za pomocą tego typu urządzenia, zwłaszcza plamy oleju lub inne tłuste zabrudzenia, Zimna woda, nawet napędzana pod wysokim ciśnieniem, będzie miała wtedy ograniczony wpływ na ten brud. Po prostu rozprowadzi tłuszcz na czyszczonej powierzchni. W tym konkretnym przypadku przydatność myjki na gorącą wodę wydaje się oczywista.
Myjka ciśnieniowa na ciepłą wodę – Lavor XTR 107
Myjki wysokociśnieniowe na gorącą wodę
Rozsądna osoba zawsze użyje gorącej wody do mycia naczyń z tłustymi pozostałościami. Zasada ta obowiązuje również w przypadku myjek wysokociśnieniowych. Wysoka temperatura w rzeczywistości powoduje reakcję molekularną na poziomie tłustego zabrudzenia.
W wyniku tej reakcji molekularnej zmniejsza się również napięcie powierzchniowe wody. Zatłuszczony brud staje się wtedy bardziej rozpuszczalny, co ułatwia czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem,
Nie oznacza to jednak, że myjki ciśnieniowe z gorącą wodą są jedynym, słusznym wyborem, aby usunąć nagromadzony brud. Środki czyszczące na zimną wodę mogą być równie skuteczne w wielu sytuacjach, Zmieszana z detergentem zimna woda jest w stanie usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, nawet te najcięższe.
Główną zaletą myjki na gorącą wodę jest jej szybkość i moc. Tego typu urządzenie czyści szybciej i lepiej niż urządzenie używające zimnej wody. Jednak taka wydajność ma swoją cenę: myjki ciśnieniowe z gorącą wodą mogą być nawet dwa razy droższe niż urządzenie z zimną wodą, Tego typu sprzęt wymaga również większej konserwacji, szczególnie ze względu na system grzewczy.
Obsługa termicznej myjki ciśnieniowej
Termiczna myjka ciśnieniowa wykorzystuje tę samą zasadę działania, co elektryczna myjka ciśnieniowa, Inaczej jest tylko pod względem napędu. Elementy termicznej myjki ciśnieniowej są z grubsza identyczne z elementami jej elektrycznego odpowiednika:
- Napęd benzynowy: silnik napędza pompę wysokociśnieniową. To urządzenie jest łatwo rozpoznawalne na urządzeniach termicznych ze względu na imponujące rozmiary.
- Wlot wody: urządzenie przesyła wodę z kranu do pompy wysokociśnieniowej. Musi być zasilane wodą w wystarczającej ilości i przepływie, gdy pompa pracuje. W przeciwnym razie maszynie grożą poważne awarie.
- Pompa wysokociśnieniowa: system wytwarza ciśnienie, a następnie wypuszcza wodę przez wąż wysokociśnieniowy sterowany pistoletem z możliwością zatrzymywania i uruchamiania.
Kryteria wydajności
Nie trzeba dodawać, że komponenty te wpływają zatem na działanie termicznej myjki ciśnieniowej. Zwróć uwagę, że wydajność urządzenia mierzy się trzema głównymi wskaźnikami:
Moc
Jest to moc silnika wyrażona w watach (W). Określa zdolność napędu do wywierania ciśnienia wody i rzutowania jej siłą na czyszczoną powierzchnię. Termiczna myjka wysokociśnieniowa ma średnio większą moc niż myjka elektryczna. Moc urządzeń napędzanych silnikiem benzynowym szacowana jest na około 2500 W dla podstawowych modeli. Maszyny przeznaczone do intensywnego i profesjonalnego użytku mają moc do 3600 W.
Nacisk
Ciśnienie to siła, z jaką urządzenie jest w stanie napędzać wodę. Im nacisk jest wyższy, tym bardziej wydajny jest środek czyszczący. Dlatego ciśnienie zależy nieodłącznie od mocy silnika cieplnego i natężenia przepływu węża wysokociśnieniowego. Ciśnienie jest wyrażone w barach (bar). Modele termiczne wyświetlają ciśnienie w zakresie od 140 barów – dla najbardziej podstawowych – do 280 barów dla najbardziej wydajnych.
Przepływ
Natężenie przepływu to objętość wody, którą urządzenie czyszczące jest w stanie wytłoczyć w określonym czasie, zwykle w ciągu jednej sekundy w międzynarodowym układzie jednostek. Jednak na rynku myjek ciśnieniowych natężenie przepływu jest zazwyczaj wyrażane w litrach na godzinę (l/h), a celem było ujednolicenie wyświetlaczy. Wysokie natężenie przepływu jest Często to kojarzone z wysokiej jakości środkiem czyszczącym, który jest bardziej odpowiedni do ciężkich prac porządkowych. Termiczna myjka ciśnieniowa posiada średnie natężenie przepływu od 400 do 600 l/h.
Zalety termicznej myjki ciśnieniowej
Najważniejszą zaletą termicznej myjki ciśnieniowej, jest to, że jest mocniejsza, a zatem bardziej wydajna niż model elektryczny. Taka myjka nie wymaga przewodów elektrycznych do zasilania i dzięki temu jest łatwa w transporcie.
Wady termicznej myjki ciśnieniowej
Modele termiczne mają pewne wady ergonomiczne i środowiskowe. Ich napęd benzynowy jest logicznie bardziej zanieczyszczający i głośniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia te są również cięższe od swoich elektrycznych kuzynów.
Mimo wszystko pozostają niezbędnym narzędziem sprzymierzeńcami we wszystkich rodzajach prac porządkowych, które można wykonywać w prywatnym lub profesjonalnym otoczeniu, w zależności od modelu.